fbpx

Ze wsparcia logopedy mogą skorzystać nie tylko dzieci, lecz także dorośli pacjenci. W jakim przypadku warto skonsultować się z terapeutą? Jak będzie wyglądała taka wizyta? Czy może być za późno na terapię mowy i mięśni okolicy twarzy?

Jeżeli chodzi o pacjentów dorosłych terapia logopedyczna obejmuje te same obszary pracy jak w przypadku dzieci – nieco inaczej wygląda za to samo spotkanie, ponieważ lepsza jest świadomość problemu u dorosłej osoby i bardzo często motywacja do pracy. W jakich przypadkach warto zgłosić się na konsultację do logopedy?:

Terapia neurologopedyczna jest opracowywana indywidualnie wg potrzeb pacjenta oraz jego rodziny i najbliższego otoczenia.

Warto rozważyć konsultację w ramach terapii logopedycznej dla osób dorosłych jeżeli zaobserwowałaś/eś jeden z poniższych objawów:

  • trudności z wymową, np. nieprawidłowa wymowa głoski „R”, seplenienie międzyzębowe (ułożenie języka między zębami w trakcie mówienia);
  • zbyt szybkie tempo mowy, niewyraźna wymowa
  • trudności oddechowe, np. chrapanie, astma, bezdechy senne
  • leczenie ortodontyczne (jeżeli przed leczeniem nie odbyła się terapia logopedyczna)
  • porażenia nerwów, np. nerwu twarzowego
  • krótkie wędzidło języka, wargi górnej lub policzków – trudności z prawidłowym ułożeniem języka w jamie ustnej, połykaniem czy artykulacją
  • jąkanie, niepłynność mowy
  • bruksizm, zaciskanie / zgrzytanie zębami, ścieranie powierzchni zębów, uszkodzenia korzeni od nadmiernego zaciskania, bóle i klikanie w stawie skroniowo-żuchwowym
  • urazy i/lub operacje w obrębie głowy i szyi, np. nowotwory, udary, wypadki
  • choroby neurodegeneracyjne, np. demencja, choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne
  • praca związana z posługiwaniem się głosem, gdy występują trudności z mówieniem
Zapisz się on-line

W trakcie konsultacji logopeda przeprowadzi krótki wywiad oraz badanie palpacyjne i funkcjonalne.
Należy się przygotować, że w trakcie spotkania będziemy jeść i pić, a także sprawdzać dykcję.

Badanie napięcia i siły mięśni może odbywać się na stole do masażu lub w pozycji siedzącej, również z użyciem szpatułek lub innych pomocy. Sprawdzony zostanie tor oddechowy oraz jakość oddechu w spoczynku oraz mowie.

W trakcie rozmowy i ćwiczeń oceniona zostanie dykcja, artykulacja poszczególnych głosek, tempo mowy , akcent czy wyrazistość wypowiedzi. W tracie jedzenia i pica ocenie poddane zostanie funkcjonowanie mięśni w obrębie twarzy, jamy ustnej, podniebienia.

Przy użyciu stetoskopu logopeda oceni przełknięcie w okolicy krtani. Po przeanalizowaniu wywiadu i badania logopeda zaproponuje odpowiednie działania mające na celu zniwelowanie problemów zgłaszającego się pacjenta.

Sposób działania oraz regularność spotkań zawsze ustalana jest indywidualnie po konsultacji wstępnej. W przypadku trudności z oddychaniem, połykaniem, dykcją, prawidłowym napięciem mięśniowym czy odczuwaniem bodźców w obszarze twarzy nigdy nie jest za późno na podjęcie pracy logopedycznej!

Logopeda dla dorosłych
Skip to content