fbpx

Już od TERAZ INNOWACJA W REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ W PEDIATRII tylko w Instytucie Dzielny Miś. Elektrostymulacja zadaniowa! Czym jest i jak może podnieść efekty pracy Twojego dziecka?

Elektrostymulacja zadaniowa jest elektrostymulacją nerwowo–mięśniową podczas konkretnej aktywności, dająca korzyści dla siły mięśniowej, zakresu ruchu a co najważniejsze motor learningu – nauki motorycznej.

Turnusy funkcjonalne z wykorzystaniem elektrostymulacji zadaniowej to wiedza, doświadczenie i dogłębna analiza pacjenta a dzięki temu indywidualnie dobrana terapia dostosowana do potrzeb i celów opiekunów i dzieci.

Elektrostymulacja Zadaniowa

W Stanach Zjednoczonych dowiedzieliśmy się o stosowaniu elektrostymulacji w pediatrii w sposób banalny a zarazem innowacyjny. Miesiące analizy, wiele zagranicznych artykułów, dobór sprzętu i mamy TO, coś, co może znacząco poprawić efekty pracy naszej/Waszej pracy.

 

 

Elektrostymulacja zadaniowa jest metodą z dziedziny fizykoterapii. Jest to dostarczenie prądu elektrycznego do pobudzenia tkanek tak, aby zastąpić lub uzupełnić funkcję, które zostały utracone w wyniku uszkodzenia neurologicznego.

Bazuje ona na znanej od wielu lat elektrostymulacji funkcjonalnej, czyli stymulacji mięśni i nerwu, aby wywołać ruch. Elektrostymulacja funkcjonalna poprawia siłę i wytrzymałość mięśniową. Terapeuci Instytutu Dzielny Miś zauważyli że brakuje w niej „klucza” do sukcesu, czyli zadania!

Elektrostymulacja zadaniowa jest elektrostymulacją funkcjonalną podczas konkretnej aktywności, dająca korzyści dla siły mięśniowej, a zarazem dająca możliwości kodowania ruchu przez ośrodkowy układ nerwowy w odpowiednim napięciu mięśniowym danych grup mięśniowych.

Jak jest to możliwe? Dwie elektrody umieszczone na skórze, nad mięśniem docelowym, aby ćwiczenia i swoboda ruchu była możliwa do elektrod są podłączone specjalne moduły generujące prąd, sterowane za pomocą  pilotów z Wi-Fi. 

Elektrostymulacja Zadaniowa

Elektrostymulacja zadaniowa

 

Do stymulacji używamy prądu zmiennego, który wywołuje skurcz mięśni a to pomaga go wzmocnić. Dodatkowo możliwość wykonywania ruchu i konkretnych zadań bez ograniczeń pozwala na naukę ruchu w przestrzeni już przy odpowiednim zaangażowaniu mięśniowym. Pozwala to na wykonywanie zadań izolowanych ale też na globalne ruchy funkcjonalne.

Elektrostymulacja zadaniowa

Dzięki elektrostymulacji zadaniowej stymulowane mięśnie w trakcie konkretnej aktywności nie tylko wzmacniają się ale również uczą się kiedy maja tę umiejętność wykorzystać.

Korzyści płynące z elektrostymulacji zadaniowej:

– poprawa siły mięśniowej

– poprawa zakresu ruchu

– możliwość wykonywania ćwiczeń beż ograniczeń związanych z kablami

– motor learning (skurcz mięśni dociąża stawy w ruchu co powoduje zniany sensoryczne sprzyjające nauce motorycznej).

Trzeba jednak pamiętać, że wiedza i analiza pacjenta jest najistotniejszą częścią terapii. To terapeuci Instytut Dzielny Miś  są wstanie określić, które mięśnie potrzebują dodatkowej stymulacji i jakie specyficzne aktywności/ zadania wykonywać podczas niej. Dlatego tez elektrostymulacja zadaniowa może być elementem Terapii Funkcjonalnej znacząco zwiększająca efekty terapii.

Zapraszamy do kontaktu z nami aby dowiedzieć się więcej!

ul. Świętojerska 5/7
00-236 Warszawa
(48) 737 479 509