Turnusy terapii wymuszonej koniecznością z wykorzystaniem opatrunku gipsowego dla kończyny górnej
Terapia wymuszona koniecznością jest metodą skierowaną szczególnie dla dzieci z porażeniem połowiczym, z zespołem wyuczonego zaniedbywania. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zauważeniem słabszej połowy swojego ciała, ma trudności z chwytaniem przedmiotów, bawi się tylko jedną ręką oraz ma trudności w samoobsłudze, być może taki turnus jest właśnie dla niego!
Czym jest turnus terapii wymuszonej koniecznością (CIMT)?
Terapia wymuszona koniecznością (CIMT) jest praktyką opartą na dowodach naukowych, a celem turnusu jest zwiększenie spontanicznego użycia kończyny górnej pomijanej przez dziecko w zabawie oraz poprawa jakości chwytu. Czy Twoje dziecko potrzebuje pomocy w samoobsłudze? Nie radzi sobie z zapięciem bluzy, samodzielnym zjedzeniem obiadu? Nasi terapeuci dołożą wszelkich starań aby przygotować Twojego dzielnego misia w czynnościach dnia codziennego aby być w przyszłości jak najbardziej samodzielnym i niezależnym od pomocy innych.
Dla kogo?
Turnus jest skierowany głównie dla dzieci z porażeniem połowiczym, które mają problemy z chwytaniem przedmiotów, pomijaniem słabszej ręki w czynnościach dnia codziennego.
Jak przebiega turnus CIMT?
Najpierw musimy się poznać i dopasować plan terapii do indywidualnych potrzeb naszych pacjentów. Kiedy terapeuta i dziecko będą gotowi do działania, nasz podopieczny otrzymuje opatrunek gipsowy zakładany na rękę dominującą, aby zmobilizować do zabawy kończynę słabszą, pomijaną. Taki gips dziecko nosi przez około 10 dni z przerwą na umycie i ponowne przegipsowanie. Nasz turnus zakłada całodobową stymulację kończyny górnej słabszej funkcjonalnie, co wpływa korzystnie nie tylko na motorykę małą, ale również na świadomośc posiadania tej ręki i schemat ciała dziecka.
Dlatego tak ważne jest to aby dziecko miało dostęp do świetnej zabawy zarówno podczas zajęć w ośrodku jak i po powrocie do domu, aby wspierać rozwój i aktywność kończyny górnej.
Pod koniec turnusu zdejmujemy gips aby popracować nad czymś najważniejszym, czyli funkcją. Zastanawiasz się nad turnusem CIMT? A z jakimi czynnościami dnia codziennego ma trudności Twoje dziecko? Daj nam znać, a wspólnie ustalimy, czy turnus CIMT przyniesie korzyści i razem ustalimy jego cele.
Jakie korzyści przyniesie turnus CIMT?
Terapia wymuszona koniecznością (CIMT) jest praktyką opartą na dowodach naukowych i może pozytywnie wpływać na takie sfery funkcjonowania dziecka jak:
- Zwiększenie spontanicznego użycia kończyny górnej słabszej funkcjonalnie
- Częstsze użycie kończyny górnej do czynności oburęcznych
- Zwiększenie świadomości posiadania kończyny górnej
- Poprawa czucia powierzchownego
- Normalizacja napięcia mięśniowego w obrębie kończyny górnej
- Poprawa jakości chwytu i małej motoryki
- Większa efektywność kończyny górnej w zadaniach (w funkcji)
- Zwiększenie siły mięśniowej i zakresu ruchu kończyny górnej
- Większa niezależność wobec zaopatrzenia ortopedycznego dla kończyny górnej
- Zwiększenie samodzielności podczas zabawy i czynności dnia codziennego
- Poprawa jakości życia
Ile kosztuje turnus CIMT i jakie terapie są w cenie?
Turnus CIMT to kompleksowe świadczenie zdrowotne trwające 2 tygodnie, na które składa się:
- 20 godzin terapii funkcjonalnej skupiającej się na kończynach górnych
- 10 godzin terapii ręki (w przypadku pacjentów młodszych niż 24 miesiące możliwe jest ograniczenie ilości godzi terapii ręki do 5 godzin).
- Gipsowanie i regipsowanie tyle razy, ile będzie to koniecznie, co najmniej 2 razy podczas turnusu.
Koszt turnusu CIMT to 6.900 zł.