Fizjoterapeuci Instytutu Dzielny Miś ostatni rok spędzili na doskonaleniu tego zagadnienia: gipsowanie seryjne. Pomagali nam w tym najlepsi specjaliści z całego świata – cały proces nadzorowany był przez Beverly Cusick (PT, MS, NDT, COF/BOC), która przyjechała do Polski aby finalnie potwierdzić nasze umiejętności.
Gipsowanie seryjne to innowacyjny sposób prowadzenia rehabilitacji. Składa się na nie wielokrotne gipsowanie, badanie zmian strukturalnych tkanek miękkich, regipsowanie i przede wszystkim intensywne ćwiczenia. Połączenie materiałów wykorzystywanych do gipsowania oraz umiejętne wykorzystanie ich właściwości. Odpowiednie ustawienie gipsowanej stopy jako fundament do prawidłowej aktywizacji mięśni. Wszystko po to aby móc wywołać konkretne zmiany strukturalne i funkcjonalne u małych pacjentów. W zależności od poziomu startowego wpłyniemy na naukę samodzielnego stania, poprawę zakresu ruchu kończyn dolnych i poprawę jakości chodu.
Czym seryjne gipsowanie różni się od gipsów, które znacie?
Różni się i to bardzo! Seryjne gipsowanie to zupełnie inna filozofia, metodologia i efektywność. Jakie są główne różnice?
- Ustawienie stopy. Zakładając gips ustawiamy stopy w zakresie R1, czyli w zakresie ruchu o największych możliwościach funkcjonalnych mięśni. Dzięki temu mięśnie „łydki” mogą odżywić się i aktywować, a w rezultacie poprawić zakres ruchu kończyny dolnej. Liniowe ustawienie stopy daje możliwości najefektywniejszego oddziaływania na wyższe partie kończyn i tułowia.
- Użyte materiały. Klasyczne materiały gipsowe połączymy z gipsami syntetycznymi oraz z dodatkiem włókna szklanego tak, aby zapewnić komfort stopy w opatrunku gipsowym, jednocześnie zapewniając sztywność i wytrzymałość. Dodatkowo używamy materiałów, które sprowadziliśmy ze Stanów Zjednoczonych, aby odpowiednio zabezpieczyć stopę wewnątrz gipsu oraz dać możliwość pozycjonowania kończyny po zewnętrznej stronie gipsu.
- Seryjność. Podczas turnusu będziemy gipsować, ćwiczyć, zdejmować gipsy, badać i regipsować. Wykonamy te czynności wielokrotnie (w zależności od indywidualnych potrzeb). Dlaczego? Otóż ćwiczenia w naszych gipsach wpływać będą na zmiany strukturalne tkanek miękkich. Regipsowanie ma na celu uwzględnienie tych zmian – ułożenie stopy będzie adekwatne. Wszystko po to aby w kolejnych dniach wykorzystać ćwiczenia jeszcze bardziej efektywnie.
Jak będzie wyglądać turnus z gipsowaniem seryjnym?
- Wstępne badanie. Nasi fizjoterapeuci poznają diagnozę, ocenią możliwości dziecka oraz przeprowadzą kompleksowy wywiad z opiekunem.
- Konsylium. Na podstawie zebranych informacji, nasi fizjoterapeuci wraz z opiekunami małych pacjentów określą cele terapeutyczne turnusu.
- Podpisanie wspólnej deklaracji. Turnus rehabilitacyjny z gipsowaniem seryjnym przyniesie wiele korzyści pod jednym warunkiem. Pod warunkiem współpracy fizjoterapeutów z opiekunami. Jako rodzic/opiekun otrzymasz od nas dwie rzeczy: rozpoczęty proces zmian strukturalnych i funkcjonalnych u Twojego dziecka oraz zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Wykonamy naszą pracę najlepiej jak możemy. Prosimy – wykonaj też swoją.
- Nałożenie gipsów na kończyny dolne. Nasi fizjoterapeuci zrobią to zupełnie inaczej niż robi się to w Polsce. Inaczej ustawią stopę. Użyją innych materiałów. Wszystko po to aby dać kończynom dolnym możliwość aktywizacji mięśni, przeniesienia środka ciężkości na pięty i rozpoczęcia zmian strukturalnych.
- Ćwiczenia. Zaraz po założeniu gipsów zaczniemy ćwiczenia. Będziemy ćwiczyć codziennie po 120 minut. Na bieżąco będziemy monitorować zmiany w kontroli posturalnej i jej przełożenie na zdolności motoryczne.
- Zdjęcie gipsów. Pierwszy raz zdejmiemy je po 2 do 6 dniach. Sprawdzimy, jakie zmiany zaszły w mięśniach. Nauczymy też Ciebie jak zdejmować gipsy – jest to prostsze niż myślisz.
- Regipsowanie. Nowy gips założymy tego samego dnia, którego zdjęliśmy poprzedni. Ale będzie to inny gips – przede wszystkim inaczej ułożymy stopę, uwzględniając zmiany strukturalne, które zaszły dzięki ćwiczeniom.
- Twój udział. Nauczymy Cię zdejmowania gipsów. Wbrew pozorom jest to łatwa czynność. Dzięki temu mały pacjent będzie mógł komfortowo wykąpać się w domu.
Turnus rehabilitacyjny z seryjnym gipsowaniem – czym różni się od zwykłego turnusu?
Różnic jest bardzo wiele. Zacznijmy od najważniejszych:
- Turnus trwa 3 tygodnie. W wyjątkowych sytuacjach (np. wiek pacjenta na to nie pozwala) turnus może trwać 2 tygodnie. Taki czas turnusu jest konieczny do wykonania odpowiedniej liczby powtórnych gipsowań.
- Wszystkie ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane są w gipsach kończyn dolnych.
- Gra zespołowa. Najlepsze efekty terapii zawsze daje współpraca na linii pacjent – opiekun – fizjoterapeuta. Jednak w przypadku turnusu z gipsowaniem seryjnym, ćwiczenia w domu są wyjątkowo istotne do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego.
- Początek drogi. Turnus z wykorzystaniem gipsowania seryjnego wpłynie na stabilność w tułowiu, budowę kontroli posturalnej i zmniejszenie napięcia mięśniowego kończyn dolnych. Możliwe, że po turnusie mały pacjent zachowa gips. Otrzymacie od nas zestaw ćwiczeń i zaprosimy na regipsowanie. Wszystko po to aby zakończyć proces zmian strukturalnych tkanek miękkich. Po zakończeniu seryjnego gipsowania istotne jest to, aby zastosować odpowiednie ortezy i nadal ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Tylko w ten sposób postęp rozwojowy będzie bardzo widoczny!
Czy gipsowanie stopy ma wpływ na całe ciało?
Tak! Właśnie dlatego turnus rehabilitacyjny z gipsowaniem seryjnym jest taki ważny.
Wpływ stopy na resztę ciała był do tej pory niedoceniany. Dzięki prawidłowemu ustawieniu stopy możemy wpływać na poprawę kontorli posturalnej, a to z kolei przełoży się na zdolności motoryczne całego ciała. Nie bez przesady naukowcy twierdzą, że stopa to fundament egzystencji całego ciała.
Ile kosztuje turnus rehabilitacyjny z gipsowaniem seryjnym i co jest w cenie?
- Koszt trzytygodniowego turnusu z gipsowaniem seryjnym to 9.000zł. W ramach takiego turnusu, mały pacjent i jego opiekun otrzymuje:
- 30 godzin rehabilitacji (120 minut dziennie przez 3 tygodnie)
- Kilkukrotne gipsowanie, zdejmowanie gipsu i regipsowanie (ilość powtórzeń zależy od indywidualnych potrzeb)
- Bezpłatne materiały gipsowe (niezależnie ile materiałów zużyjemy do gipsowania – dodatkowo nic nie zapłacisz)
- Nauczymy rodziców/opiekunów zdejmowania gipsów
- Zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu.
- Zalecenia ortotyczne do zapewnienia kontynuacji zmian strukturalnych tkanek miękkich.