fbpx
turnus rehabilitacyjny

Dlaczego warto zapisać dziecko na turnus rehabilitacyjny?

Czym jest turnus rehabilitacyjny?

wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci
turnus rehabilitacyjny

Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z niepełnosprawnościami neurologicznymi to jedna z najbardziej efektywnych metod rehabilitacji. Turnus rehabilitacyjny oznacza intensyfikację oddziaływania terapeutycznego. Codzienne, kilkugodzinne zajęcia dają nam możliwość lepszego poznania pacjenta, poświęcenia większej ilości czasu na dobranie niezbędnego zaopatrzenia ortopedycznego, a także szybsze osiągnięcie efektów terapeutycznych.

Turnus rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych to specjalnie zaplanowany czas, podczas którego maluchy mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach terapeutycznych i rekreacyjnych. Podczas turnusu dzieci uczestniczą w terapiach indywidualnych oraz grupowych, które są dostosowane do ich potrzeb i możliwości rozwojowych.

Jakie terapie i techniki oraz jakie urządzenia wykorzystuje się na turnusie rehabilitacyjnym?

Efektywny turnus rehabilitacyjny powinien zostać dopasowany do potrzeb dziecka z niepełnosprawnością i celów terapeutycznych określonych wspólnie z rodzicem/opiekunem i terapeutą prowadzącym. Turnus rehabilitacyjny powinien zatem odbywać się w ośrodku, w którym istnieje możliwość korzystania z całej gamy narzędzi fizjoterapeutycznych, między innymi takich jak:

 1. Techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego
 2. Masaż tkanek głębokich
 3. Metoda NDT Bobath,
 4. Metoda Vojty
 5. Proprioceptywne wspomaganie nerwowo-mięśniowe (PNF)
 6. Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS)
 7. Kinezjotaping,
 8. Wibroterapia
 9. Elektrostymulacja funkcjonalna

Podstawowym kryterium wyboru miejsca do odbycia turnusu rehabilitacyjnego jest ośrodek oferujący terapie zapewniające kompleksowe podejście do pacjenta i zaplanowanie indywidualnego wsparcia. Warto też zwrócić uwagę na wzbogacenie turnusu rehabilitacyjnego dodatkowymi, często innowacyjnymi metodami i rozwiązaniami technologicznymi. Mogą to być na przykład:

 1. Turnusy rehabilitacyjne z użyciem kombinezonów do neuromodulacji typu Exopulse Mollii Suit
 2. Turnusy rehabilitacyjne profilowane, na przykład turnus przed operacją selektywnej rizotomii grzbietowej (SDR)
 3. Turnusy z gipsowaniem seryjnym
wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci
mózgowe porażenie dziecięcie

Jakich efektów można się spodziewać po turnusie rehabilitacyjnym w przypadku dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym?

m

W zależności od postaci mózgowego porażenia dziecięcego i stanu funkcjonalnego możemy uzyskać różne efekty terapeutyczne u dziecka. Możemy wpłynąć na:

 1. Poprawę czucia głębokiego
 2. wzmocnienie stabilizacji centralnej
 3. normalizacje napięcia mięśniowego
 4. zwiększenie zakresów ruchomości
 5. zwiększenie siły mięśniowej

Dodatkowo, warto zaplanować turnusy rehabilitacyjne powtarzane cyklicznie, na przykład raz na miesiąc lub kwartał. Wówczas taki cykl turnusów rehabilitacyjnych znacząco wpłynie na poprawienie wzorca chodu i osiągnięcie jak największej możliwej do uzyskania samodzielności pacjenta.

Jak często uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym i jak długo powinien on trwać?

Częstotliwość oraz długość turnusów rehabilitacyjnych dobierania jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Diagnoza Twojego dziecka, jego wiek, stan zdrowia i wytrzymałość podczas intensywnych ćwiczeń będą miały kluczowe znaczenie przy wyborze czasu trwania turnusu. Istotne jest, aby długość trwania turnusu rehabilitacyjnego i jego cykliczność była efektem decyzji Twojej i Twojego fizjoterapeuty prowadzącego – to on posiada doświadczenie terapeutyczne z dziećmi o podobnej diagnozie i celach terapeutycznych, więc udzieli Ci pełnego wsparcia przy podjęciu decyzji.

W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami neurologicznymi zalecane jest odbycie turnusu rehabilitacyjnego 4 razy w roku lub intensywniej: raz na 6 tygodni. W zależności od potrzeb dziecka i możliwości rodzica turnus rehabilitacyjny może trwać 1 tydzień lub 2 tygodnie.

Istotne jest jednak, aby przynajmniej kilka turnusów rehabilitacyjnych, dziecko odbyło w tym samym ośrodku rehabilitacyjnym lub u jednego fizjoterapeuty. Dopiero cykl kilku turnusów rehabilitacyjnych, ułożonych w jeden, spójny plan terapeutyczny, który jest konsekwentnie realizowany, przynosi długoterminowe i trwałe osiągnięcia terapeutyczne.

Z tego wynika przewaga udziału w turnusie rehabilitacyjnym w ośrodku nad indywidualnym gabinetem fizjoterapeutycznym. W ośrodkach rehabilitacyjnych w realizację cyklu turnusów rehabilitacyjnych zaangażowany jest zespół fizjoterapeutów (niekiedy więcej niż dwóch), którzy ze sobą współpracują, konsultują postępy i modyfikacje programu terapeutycznego oraz w razie konieczności, zastępują siebie nawzajem, co zapewnia pacjentom ciągłość terapii.

wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci
mózgowe porażenie dziecięcie

Czy warto mieć wykonane badanie analizy chodu przed turnusem rehabilitacyjnym?

turnus rehabilitacyjny

Raport z badania analizy chodu nie jest konieczny do odbycia turnusu rehabilitacyjnego lub cyklów turnusów. Jednak posiadanie raportu z analizy chodu lub ruchu (w przypadku celów terapeutycznych innych niż poprawa funkcji chodu) zdecydowanie poprawia efektywność etapu diagnostycznego deficytów ruchu. Badanie określa w sposób liczbowy odchylenia ruchu od jego wzorca, zupełnie eliminując tym samym subiektywizm fizjoterapeuty lub lekarza. Mówiąc wprost: raport z wykonanej analizy chodu nie może się mylić! Poprawnie postawiona diagnoza, jak powszechnie wiadomo, jest podstawą do osiągania celów i postępów terapeutycznych.

Wykonanie analizy chodu lub ruchu pozwala również znacznie lepiej nadzorować postępu terapeutyczne dziecka. Powtórzenie badania po odbyciu cyklu turnusów rehabilitacyjnych w przejrzysty, jednoznaczny i obiektywny sposób pokaże, jakie efekty zostały osiągnięte, a jakie deficyty ruchu pozostają do pracy. Więcej o analizie chodu przeczytasz tutaj.

O autorce tego artykułu

wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci
wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci

mgr Aleksandra Izydorczyk – fizjoterapeutka, założycielka Instytutu Dzielny Miś

Aleksandra Izydorczyk ma kilkunastoletnie doświadczenie w intensywnej rehabilitacji dzieci i dorosłych. Współpracowała z przodującymi ośrodkami na świecie (m.in. Kaiser Permanente w Stanach Zjednoczonych) i w Polsce (m.in. jako koordynator rehabilitacji w jednym z przodujących ośrodków). Absolwentka Wydziału Rehabilitacji w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Ma bardzo bogate doświadczenie zawodowe i szkoleniowe, m.in. NDT Bobath, NDT Bobath Baby, NDT Bobath, Baby Advance, PNF poziom 4, KinesioTaping, Terapia manualna wg. Kaltenborna i Evjetha, Metoda neuromobilizacji w terapii manualnej, Komunikacja Alternatywna, Analiza chodu, Tkanki miękkie w pediatrii

Osobiście zaangażowana w problematykę dzieci wymagających intensywnej terapii, jest niedoszłą mamą dziecka z MPD.

Bibliografia

 1.  P. L. Marino, Intensywna terapia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020
 2. J. Olszewski, Fizjoterapia w wybranych specjalizacjach medycznych II wyd., PZWL, Warszawa 2023
 3. A. Stępień, Neurologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2014.
 4. E. D. Luis, S. A. Mayer, L. P. Rowland, Merrit Neurologia, Edra, Wrocław 2017.
 5. A. Milewska, B. A. Mileańczuk–Lubecka, J. Kochanowski, B. Werner, Analiza czynników ryzyka mózgowego porażenia dziecięcego, „Nowa Ped” 2011, nr 15 (4), s. 79–84.

Co sądzisz o tym artykule? Zostaw komentarz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ul. Świętojerska 5/7
00-236 Warszawa
(48) 698 545 450
Skip to content